Festivaalikatu (Hämeenkatu 34–40)

Hyvinkään Hämeenkadun vastakkaisilla puolilla sijaitsevat elokuvateatterit Julia ja Kinoma muodostavat puitteet intiimille elokuvafestivaalille. Teattereiden välille katetaan festivaalikatu, joka tarjoaa neljän päivän ajan monipuolista ohjelmaa, hyvää katuruokaa ja juomaa.

Festivaalikadun ohjelmalava tarjoilee muun muassa livemusiikkia ja kiinnostavia näyttelijähaastatteluita. Festarikadun sheriffinä toimii näyttelijä Antti Reini ja ohjelmalavaa isännöi varmoin ottein Tatu Mönttinen. Alueelle on vapaa pääsy.

Aukioloajat:
to 13–22
pe 11–22
la 11–22
su 11–15

Ohjelma:

TORSTAI 31.8.
13.00 Festivaalikadun avaus: Luottomiehet Antti Luusuaniemi ja Kari Ketonen
13.15 Trubaduuri Tommi Kaikkonen/Tuomo Virtanen
13.45 DJ
14.00 Kim Herold
14.30 DJ
15.00 Näyttelijähaastattelu
15.30 DJ
16.00 Kim Herold
16.30 DJ
17.00 Trubaduuri Tommi Kaikkonen/Tuomo Virtanen
17.30 DJ
18.00 Hovimuusikko Ilkka
18.30 DJ
19.00 Suora lähetys Trio, duo Venla & Eve
19.30 DJ
20.00 Sampsa Astala ja Qma
20.30 DJ
21.00 Sampsa Astala ja Qma
21.30 Valomerkki – ohjelma loppuu

PERJANTAI 1.9.
11.00 DJ
11.30 Trubaduuri Tommi Kaikkonen/Tuomo Virtanen
12.00 DJ
12.15 Kim Herold
12.45 DJ
13.00 Trubaduuri Tommi Kaikkonen/Tuomo Virtanen
13.30 DJ
13.45 Kim Herold
14.15 DJ
14.45 Näyttelijähaastattelu
15.15 DJ
15.45 Suora Lähetys Trio
16.15 Pole Fit Factory -tankotanssiesitys
16.45  Trubaduuri Tommi Kaikkonen/Tuomo Virtanen
17.30 DJ
17.45 Kim Herold
18.15 DJ
18.30 Karri Luhtala Trio
19.00 DJ
19.30 Karri Luhtala Trio
20.00 Pole Fit Factory -tankotanssiesitys
20.30 DJ
21.30 Valomerkki – ohjelma loppuu

LAUANTAI 2.9.
11.00 DJ
11.30 Trubaduuri Tommi Kaikkonen/Tuomo Virtanen
12.00 DJ
12.15 Kim Herold
12.45 DJ
13.00 Suora lähetys Trio
13.30 DJ
13.45 Kim Herold
14.15 DJ
14.45 Näyttelijähaastattelu
15.15 DJ
15.45 Paleface & Gracias
16.05 DJ
16.45 Trubaduuri Tommi Kaikkonen/Tuomo Virtanen
17.15 DJ
17.30 Kim Herold
18.00 DJ
18.15 Katri O. ja Pojat
18.45 DJ
19.15 Näyttelijähaastattelu
19.45 Katri O. ja Pojat
20.15 Pole Fit Factory -tankotanssiesitys
20.45 DJ
21.30 Valomerkki – ohjelma loppuu

SUNNUNTAI 3.9.
11.00 DJ
11.30 Trubaduuri Tommi Kaikkonen/Tuomo Virtanen
12.00 DJ
12.15 Trubaduuri Tommi Kaikkonen/Tuomo Virtanen
12.45 DJ
13.00 Festivaalin päätös: Luottomiehet Antti Luusuaniemi ja Kari Ketonen
13.30 DJ
13.45 Trubaduuri Tommi Kaikkonen/Tuomo Virtanen
14.15 DJ
15.00 Valomerkki – ohjelma loppuu

Festivaaliohjelma
Pituus
Ikäraja
Elämyksen tarjoaa

Yh­teis­työ­kump­pa­nit ja spon­so­rit

Pääyh­teis­työ­kump­pa­ni
Yh­teis­työ­kump­pa­nit
Festivaalisponsori
Sponsorit